BIO
Ciągle słyszymy, że pięć razy dziennie trzeba jeść warzywa i owoce, ponieważ zawierają dużo witamin. Dla osób na diecie antycholesterolowej mają one jednak szczególne znaczenie.Owszem, jabłko, marchewka, pomarańcza nie zawierają tłuszczu. Jednak są nie tylko nieszkodliwe, ale również zdrowe forum. Niektóre z nich powinniśmy jeść ze względu na ich przeciwutleniające działanie, inne - ponieważ zawierają błonnik, a jeszcze inne, bo mogą dostarczyć niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wszystko to pomoże obniżyć ogólny poziom cholesterolu i poprawić proporcje między „złym” cholesterolem LDL a jego „dobrym” odpowiednikiem - HDL.

Ochrona przed utlenieniem

LDL staje się niebezpieczny dla zdrowia forum, kiedy ulegnie utlenieniu. Wtedy rośnie prawdopodobieństwo, że osadzi się na ścianach naczyń krwionośnych. W naszym menu nie może więc zabraknąć antyutleniaczy hamujących szkodliwe działanie wolnych rodników w organizmie.

Najbardziej popularnym z nich jest witamina C znajdująca się w większości warzyw i owoców. Inne przeciwutleniacze to karetonoidy obecne w produktach w kolorze żółtym i pomarańczowym. Dlatego na „przeciwcholesterolowych stołach” nie może zabraknąć marchwi, pomarańczy, mandarynek, papryki. Tę samą rolę spełniają antocyjaniny - czerwone i fioletowe barwniki obecne w malinach, jagodach, winogronach, burakach, czarnej porzeczce. Krótko mówiąc - im bardziej kolorowo, tym bardziej zdrowo.

Przeciwutleniacze są też w cebuli (kwercetyna, flawonoidy), skórce jabłek (flawonoidy), pomidorach (likopen). W ziarnach zbóż i orzechach znajdziemy inny przeciwutleniacz - witaminę E.

Żywność zawierająca antyoksydanty ma znaczenie nie tylko przy obniżaniu cholesterolu, ale i w opóźnianiu procesów starzenia i profilaktyce przeciwnowotworowej.

Sprzątanie organizmu

Wiele warzyw i owoców zawiera także rozpuszczalny błonnik - kolejną ważną broń w walce z cholesterolem. Ten składnik wiąże tłuszcze i pomaga usunąć je z organizmu. Zmusza też wątrobę do produkcji większej ilości żółci, do czego zużywany jest cholesterol z krwi. Rozpuszczalny błonnik znajdziemy m.in. w warzywach strączkowych, jabłkach, kapuście, brukselce, marchwi, pomidorach, bananach, śliwkach, pomarańczach. Pożyteczny wpływ na zdrowie ma również awokado zawierające tłuszcze jednonienasycone, które obniżają poziom LDL, a podnoszą HDL.